SINAV KAYGISI

Sınav kaygısı aşmak ve daha başarılı olmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz. İstanbul özel ders kurumu Boğaziçi Elit ile bu durumu da aşmak mümkün.

Sevgili öğrenciler, kaygı, kişinin duygusal ya da düşünsel baskı altında olduğu zamanlarda ortaya çıkan bir tepkidir. Kaygı, korku demek değildir. Kaygıyı açıklayabilmemiz için onun korkudan farkını belirtmemiz gerekir. Bu kavramlar genellikle karıştırılmaktadır. Korku ile kaygı arasında üç önemli fark bulunmaktadır.

1. Korkunun kaynağı bellidir, ancak kaygının kaynağı belli değildir. Çünkü korkuda fiziksel varlığımızı tehdit eden unsurlar vardır. Kaygıda ise fiziksel varlığımıza yönelik bir tehlike yoktur.
2. Korku kaygıdan daha şiddetlidir.
3. Korku kısa sürer, kaygı ise uzun sürelidir.

KAYGI NEDİR?

Kaynağı yada sonuçları belli olmayan, şiddeti ve süresi kişiden kişiye farklılaşan, bedensel, duygusal veya zihinsel değişimlerle kendini gösteren bir huzursuzluk halidir.

KAYGININ ÖĞRENME ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Kaygı Başarıya Düşman mı Dost mu?
Hiç Olmamalı mı?
Öğrenme, kişinin yaşamını sürdürebilmesi ve süregelen yaşamdan doyum alması için gerekli tüm bilgi, eylem ve becerilerin kazanılması sürecidir. Bu süreçte yaşamdan haz duyulabilmesi, hedef ve beklentilerin belirlenmesi ve kişinin yaşam enerjisini artırması için bir parça kaygı taşıması gereklidir. Bu nedenle kaygıyı hayatımızdan tamamen çıkarmak yerine, onunla mücadele ederek onu kontrol altında tutmak, onun varlığından faydalanmak gerçekçi bir çözüm olacaktır.
Normal düzeydeki bir kaygı, kişiye istek duyma, karar alma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretme ve bu enerjiyi kullanarak performansını yükseltme açısından yardımcı olur. Hiç kaygı yaşamadığımız durumlarda ise, yapılacak olan işi elden geldiğince iyi yapmak için içimizde bir istek oluşmadığından sonuç genellikle olumsuz olmaktadır.
Ancak yaşanan kaygı çok yoğun ise, kişinin enerjisini verimli bir biçimde kullanması, dikkatini ve gücünü yapacağı işe yönlendirmesi engellenir. Kişi potansiyelini tümüyle kullanamaz ve beklenen performansa erişemez.

‘‘Başarısızlıkla karşılaştığınız zaman, neden başarılı olmadığınızı düşünün. Çünkü her başarısızlık, başarının zirvesine götüren yolda size yeni bir adımdır.’’

Sınav Kaygısı Nedir?

Endişe ve yoğun duygulanım, aşırı derecede ve öğrencinin kendi kendine başa çıkamayacağı bir hal aldığında, öğrenilen bilgilerin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olur. İşte yaşanan bu duruma SINAV KAYGISI denir.
Sınavın öğrenciye yaşattığı kaygının ilk adımı, gireceği sınava farklı anlamlar yüklemesi ile başlar.
-Bu sınavda başarılı olamayacağım.
-Bu sınavda başarısız olursam anne-babama ne derim.
-Bu sınavı kaybedersem bir daha asla başarılı olamam.
-Bu sınavı kaybedersem arkadaşlarımın ve öğretmenlerimin yüzüne nasıl bakarım.
-Bu sınavda başarısız olursam çevremdeki insanların benim hakkımdaki düşünceleri değişir.

Bu düşünceler kaygının endişe boyutunu dile getiren cümlelerdir. Endişe performansa yönelik bir süreçtir ve sınav sonucuna ilişkin olumsuz düşünce, inanç ve beklentilerle ortaya çıkar.

‘‘Kendinizi başarmak zorunda hissetmek yerine başaracağınıza inanmakla işe başlayın’’

Sınav Kaygısının Olumsuz Etkileri

. Öğrenilen bilgiler transfer edilemez.
. Okuduğunu anlama ve düşünceleri organize etmede zorluk yaşanır.
. Dikkatte daralma ve azalma yaşanır.
. Zihinsel beceriler zayıflar, bilgilerin hatırlanması engellenir.
. Enerji tükenir ve fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Sınav Kaygısı Yaşıyor musunuz?

. Sınav sırasında çok aşırı heyecanlanıp, bildiğiniz ve çok iyi çalışmış olduğunuz halde, sınav heyecanı yüzünden başarısız oluyorsanız,
. Sınav sırasında midenizde, karın bölgenizde gerilme ya da rahatsızlık oluyorsa , soğuk terleme ve baş ağrıları çekiyor , sınavdan bir önceki gece uyuyamıyorsanız,
. Sınav sırasında zihninizin ‘donduğunu’ bulanıklaştığını ve tam olarak düşünemediğini hissediyorsanız,
. Sınav sırasında, daha önce öğrenmiş olduğunuz ve hatırladığınız şeyleri hatırlayamıyorsanız,
. Sınavlarda soruları fazlaca analiz edip, karmaşık ve zor gibi görüyorsanız ama aslında basit olan cevapları kaçırıyorsanız,
. Hiç beklemediğiniz halde bir sınav sonrasında çok kötü not aldıysanız,
. Çok fazla ve dikkatli çalıştığınız halde sınavlardan kötü not alıyor ve bu sebeple bir öğrenci olarak kendinize güveninizi kaybedip, başarısız hissediyorsanız,
. Sınav zamanları size kabus gibi geliyorsa,

Yukarıda yazılanlardan birçoğuna evet diyorsanız, sınav kaygısı yaşıyor olabilirsiniz,

Sınav Kaygısını Azaltmak İçin Pratik Öneriler

. Sınavın kişiliğinizi değil bilgilerinizi ölçmeye çalıştığını aklınızdan çıkartmayın.
. Sıkıntılarınızı paylaşacak insanlarla beraber olun. Çevresine pozitif enerji yayan insanlarla beraber olmak sizi kaygılarınızdan uzaklaştırır.
. Sizi stresten uzaklaştıracak sosyal aktivitelere zaman ayırın. (gezin, kitap okuyun, resim yapın vb.)
. Sizde kaygıya neden olan düşünceler aklınıza geldiğinde ‘ama’ bağlacını kullanın (bu sınavım kötü geçti ama bir sonraki sınavda aynı hataları tekrarlamayacağım.)
. Sınav kaygısının, sizde oluşturduğu negatif enerjiden, suya ve toprağa temas ederek kurtulun. Böyle zamanlarda elinizi, yüzünüzü, kollarınızı ve ayaklarınızı ya yıkayın veya toprakla temas ettirin. Bu işlem içinizdeki negatif enerjinin boşalmasını sağlayacaktır.
. Fiziksel egzersizler yapın.
. Yenilen, içilen besinlere, uyku düzenine ve fiziksel koşullara dikkat edin, son haftalarda uyku düzeninizi bozmayın, kendinize sürpriz yaşatmayın.
. Sınavı yaşamın ve öğrenmenin bir parçası olarak görün. Sınavı ölüm kalım meselesi olarak algılamayın. Sınav başarısızlığı bir felaket değildir.
. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Aile ve yakın çevrenizin de karşılaştırmasına izin vermeyin. Sizin rakiplerinizden hiçbir farkınız yok. Siz çalıştınız elinizden geleni yaptınız; çalışan öğrenci kendine güvenmeli.
. Sınava çevrenizin beklentilerini yerine getirmek için girmiyorsunuz. Sınavı hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir araç olarak görmelisiniz. Sınav sizin için asla bir amaç olmamalıdır.
. Çevrenizdekilerin sizde kaygı uyandıran cümlelerine engel olmaya çalışın.
. Sınav stresine yakalanmamak için zamanınızı planlayın, amaçlı çalışın.

‘‘ Bilgi, insanı kuşkudan; iyilik, acı çekmekten kararlı olmak da korkudan kurtarır.’’