Getirilen yeni sınav sistemini daha iyi kavramak ve sınavda başarı kazanmak için en büyük yardımcınız YKS özel ders almak olacaktır. Yeni eğitim öğretim yılında üniversite giriş sınavının aniden değişmesiyle birlikte öğrenciler tarafından nasıl bir süreç takip edileceği ve bu süreç sonunda girilecek sınavda başarı elde edilip edilmeyeceği en önemli konu haline geldi. Veliler ve öğrenciler yeni sistemle ilgili merak ettikleri tüm konuları detaylarıyla araştırmaya başladılar. Uzun süreden beri belli bir plan dahilinde üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrenciler için bu değişim adeta şok etkisi yarattı. Yeni sınav sistemi ismi de dahil olmak üzere komple değişti. Bundan böyle YKS ismiyle anılacak olan sınav sistemi eski sistemden farklı olarak iki aşamalı gerçekleştirilecek. Adaylar aynı gü gerçekleştirilecek iki oturuma girecekler. Cumartesi günü sabah ve öğle saatlerinde gerçekleştirilecek olan bu iki oturumdan başka Pazar günü ise YSK dil sınavı yapılacak. Oturumlarda sorulacak olan soru sayılarında da ciddi manada değişiklikler meydana geldi. İki oturumlu olan sınavın sabah oturumu TYT sınavı olarak adlandırılırken, bu oturumda adaylar 80 sorudan sorumlu olacaklar. Öğle oturumunda ise adaylara 160 soru sorulacak. Pazar günü yapılacak olan dil sınavında ise 80 soru bulunuyor.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak isimlendirilen yeni üniversite sınavı kısaca YKS ismiyle adlandırılıyor. YKS’nin ilk oturumunda adaylar Temel Yeterlilik Testi’nden sorumlu olacaklar. TYT denilen bu test 80 soru ve yalnızca Türkçe ve Matematik soruları bu testin kapsamına giriyor. YKS ilk oturuma giren adaylar YKS Matematik testi için 40 sorudan ve YKS Türkçe testi için 40 sorundan sorumlu olacaklar. İlk aşama olarak planlanan bu bölümde temel Türkçe ve temel Matematik bilgisi test edilecek. TYT testinden alınacak olan puan adayların tercihlerinde etkili olacak. Buna göre; 150 puan alan adaylar ön lisans tercihleri arasından seçim yaparken, 180 puanı geçen adaylar lisans tercihlerinde bulanabilecek. Birinci aşamadan 200 puan ve üzerinde alan adaylar ise bu aşamdaki sonucunu bir sonraki seneye de aktarabilecek. Yani TYT’den 200 puan üzerinde alan adaylar bir sonraki yıl TYT’ye girmek zorunda olmayacak. Bu durum sadece 2 sene için geçerli olup TYT’ye girmeyi tercih eden adaylar ise puan hesaplamalarında hangi yılın puanı yüksekse onu dahil edebilecekler. Adaylar ikinci sene TYT sınavına girmeden ikinci aşama sınavına katılabilecek. Baraj puanını aşan adaylar daha önceki yıllarda olduğu gibi özel yetenek ile öğrenci alan kurumlara başvuruda bulunabilecek.

İkinci aşama sınavı birinci aşamayla aynı gün öğleden sonra oturumunda yapılacak. Bu sınavda dört ayrı bölümden sorular adaylara sorulacak. YSK Fen bilimleri sorularından başka Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya ve Matematik soruları 40’ar soru şeklinde adaylara yöneltilecek. Toplamda 160 soruluk bir test yapılacak olan ikinci aşamada YSK biyoloji, YSK geometri, YSK fizik, YSK kimya gibi alt dersler yer alacak.

Yeni sınav sisteminde ilk sınavın puan ağırlığı da arttırılıyor. İlk bölüm soruları %40 oranında hesaplamada etkin olacak. Lisans yerleştirmelerinde ilk tur puanının etkisi %40, ikinci aşamanın etkisi ise %60 olarak hesaplanıyor. İkinci aşamadaki puan hesaplamalarında tercih edilen puan türüne ilişkin dersler esas alınıyor. Sözel öğrenciler için Sosyal Bilimler ve Türk Dili Edebiyatı – Coğrafya, sayısal öğrenciler için Matematik ve Fen Bilimleri, eşit ağırlık öğrencileri için ise

Hesaplamalar tercih edilecek olan puan türüne göre değişiklik gösterecek. Buna göre; sayısal bölüm seçen öğrenciler için 1. Tur %40, ikinci turda fen bilimleri ve matematik test sonuçlarının %60’ı baz alınacak. Sözel bölüm seçen öğrenciler için ise 1. Turun %40’ı ve ikinci turda Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya ile Sosyal Bilimler testlerinin sonuçları %60 oranında etki etmektedir. Eşit ağırlık Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya ile Matematik derslerinin sonuçları bazı alınıyor.

Yeni sınav sistemine hızlı bir şekilde adapte olarak derslerde başarı göstermenin yolu özel ders almaktan geçiyor. İstanbul özel ders hizmetleri içerisinde tüm semtlere özel ders sunan Boğaziçi Elit Eğitim Kurumları TYT özel ders ve YKS özel ders hizmetleriyle ön plana çıkıyor. Üniversite sınavından daha iyi bir netice elde edebilmenin yolu birebir öğrenim sisteminden ve özel ders almaktan geçiyor.